wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Mniszek Lekarski
Chmura tagów

Mniszek Lekarski

Data dodania: 26-02-2023
altKochamy ogrody i przyrodę, chcemy więc przybliżyć tematy z nią związane.
Przedstawiamy kilka interesujących faktów na temat kwiatu mniszka lekarskiego!


alt


Oto kilka interesujących faktów na temat kwiatu mniszka lekarskiego:

Mniszek lekarski jest jedynym kwiatem, który reprezentuje 3 ciała niebieskie słońce, księżyc i gwiazdy. ☀️ ???? ⭐️. Żółty kwiat przypomina słońce, puchata kula - księżyc, a rozsypujące się nasiona - gwiazdy. Kwiat mniszka otwiera się na powitanie poranka i zamyka się wieczorem, aby pójść spać. ????
 

alt

Każda część mniszka jest przydatna: korzeń, liście, kwiat. Może być stosowany do żywności, medycyny i barwnika do barwienia. Aż do 1800 roku ludzie wyciągali trawę ze swoich trawników, aby zrobić miejsce dla mniszka lekarskiego i innych pożytecznych "chwastów", takich jak ciecierzyca, malwa i rumianek.

Nazwa mniszka pochodzi od francuskiego słowa "dent de lion" oznaczającego lwi ząb, odnoszącego się do grubo ząbkowanych liści. ????
 

alt
 

Mniszek lekarski ma jeden z najdłuższych okresów kwitnienia spośród wszystkich roślin. Nasiona mniszka są często przenoszone przez podmuch wiatru i podróżują jak maleńkie spadochrony. Nasiona są często przenoszone aż 5 mil od miejsca pochodzenia! Zwierzęta takie jak ptaki, owady i motyle spożywają nektar lub nasiona mniszka lekarskiego ???? ???? ???? ???? ????.

Kwiaty mniszka lekarskiego nie muszą być zapylane, aby powstały nasiona. Każda część mniszka jest przydatna: korzeń, liście, kwiat.

Mniszek lekarski może być używany do produkcji wina i piwa korzennego. Korzeń mniszka lekarskiego może być stosowany jako substytut kawy. ???? ????

alt
 

Mniszek lekarski zapuścił swoje korzenie głęboko w historię. Były one dobrze znane starożytnym Egipcjanom, Grekom i Rzymianom, a także były stosowane w chińskiej medycynie tradycyjnej od ponad tysiąca lat. Mniszek lekarski jest stosowany w medycynie ludowej do leczenia infekcji i schorzeń wątroby. Herbata z mniszka działa jak środek moczopędny.

Mniszek lekarski to prawdopodobnie najbardziej udane rośliny, jakie istnieją, mistrzowie przetrwania na całym świecie. Jeśli kosisz mniszki, wyrosną im krótsze łodygi, w ten sposób będą walczyć na twoim trawniku o przetrwanie.

Każdego roku liczne kraje wydają miliony na pestycydy do trawników, aby mieć jednolite murawy z nierodzimych traw, a my zużywamy 30% zasobów wody w kraju, aby utrzymać je w zieleni. 
 

alt
Źródło: Bee Happy Gardens, Sea Road Arklow, Ireland


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu