Mozaika ogrodowa

Bardzo prostym sposobem na wykonanie mozaiki jest użycie do tego celu foremek kuchennych – takich jak blacha do ciasta, plastikowa misa, czy podkładka pod doniczkę. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła :-)
Musisz tylko upewnić się, że będą one wystarczająco głębokie – min. 5 cm. Pamiętaj, że nie wszystkie formy muszą być idealnie kwadratowe czy okrągłe, a ta, którą użyjesz – drewniana bądź plastikowa – może zostać użyta wielokrotnie.
.jpg)
Aby wykonać samodzielnie mozaikę ogrodową potrzebne do tego będą:
- forma
- wazelina
- brązowy papier
- ołówek
- marker
- różne płytki
- szczypce
- klej do tapet
- 2 podkładki większe niż forma mozaiki bądź duża grubsza folia
- cement
- piasek budowlany
- wiadro
- kielnia
- siatka
- gazeta
- gąbka i ściereczka
- fuga (opcjonalnie)
- woda.
Jak wykonać mozaikę ogrodową:
- wykonaj pomiary formy i przenieś je na brązowy papier. Narysuj swój projekt i owiń brązowy papier wokół planszy. Zabezpiecz go, by mozaika nie poruszała się podczas pracy.
- wybierz kafelki, których chcesz użyć. Możesz posłużyć się gotowymi płytkami mozaikowymi, dostępnymi w marketach budowlanych, a następnie rozciąć je na mniejsze elementy.
.jpg)
- wytnij płytki i przyklej je do brązowego papieru za pomocą kleju do tapet, tak aby wszystkie skierowane były ku górze. Posortuj najpierw wszystkie elementy kolorystycznie i od najjaśniejszych do ciemniejszych by lepiej było ci układać obrazek. My wybraliśmy projekt z królikiem i kwiatem. Do stworzenia królika użyliśmy płytek o różnych odcieniach, by wyglądał ciekawiej.
.jpg)
- przyklej kolejny arkusz papieru na wierzch za pomocą kleju do tapet. Staraj się nie używać go za dużo. Następnie połóż deskę na mozaice i ostrożnie odwróć ją do góry nogami. Dociśnij jeszcze raz wszystkie płytki palcami przez papier, aby zabezpieczyć je i pozostawić do wyschnięcia.
- po wyschnięciu ostrożnie wyjmij pierwszy kawałek papieru, który naklejony został od dołu płytek, tak, by cały projekt odwrócony został do góry nogami. Wierzchnia strona mozaiki powinna zostać na spodzie, nadal przyklejona do papieru. Następnie przytnij papier jak najbliżej krawędzi całego projektu.
- na przygotowaną formę do mozaiki nałóż obfitą warstwę wazeliny. Następnie ostrożnie podnieś mozaikę i umieść ją papierową stroną na dnie formy.

- grubość mozaikowych kamieni przejściowych musi wynosić około 50 mm, dlatego zaznacz na ścianie markerem stały znacznik wskazujący, jak daleko wypełnisz go mieszanką cementową.
- wymieszaj 3 części piasku budowlanego z 1 częścią cementu w wiadrze. Po dokładnym wymieszaniu powoli dodawaj wodę - małe ilości, ciągle mieszając, aż cement będzie giętki, ale uważając by nie przesadzić.
- wytnij siatkę mniejszą niż średnica formy. Wypełnij do połowy formę, umieść siatkę na środku i kontynuuj wypełnianie, aż osiągniesz wykonane oznaczenie. Wyrównaj mieszankę cementową za pomocą kielni.
.jpg)
- rzykryj formę mokrymi gazetami i folią i pozostaw do wyschnięcia na 6 dni. Siódmego dnia ostrożnie przewróć foremkę, usuwając mozaikę z formy. Ostrożnie wyjmij papier podkładowy i wyczyść mozaikę. Zaprawę, jeśli chcesz, pozostaw do całkowitego wyschnięcia i oczyść, aby usunąć nadmiar przed polerowaniem. I Gotowe!
Nie zapomnij umieścić swojej mozaiki w widocznym miejscu w ogrodzie i pokazać jej znajomym i rodzinie!
.jpg)
Źródło: „Wykonanie Mozaiki” autorstwa Dorothy du Plessis (Metz Press)
https://www.home-dzine.co.za/garden/garden-mosaic-stones.html
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog