wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Marcowe zające i początek wiosny
Chmura tagów

Marcowe zające i początek wiosny

Data dodania: 26-02-2023
Zając wielkanocnyPowitaliśmy już miesiąc marzec, a to oznacza, że wiosna tuż tuż. Jej zwiastunem są licznie zakwitające rośliny, począwszy od przebiśniegów i krokusów, na przepięknych kwitnących drzewach kończąc. Wiosna to także budzące się do życia zwierzęta. Jednym z nich jest charyzmatyczny zając szarak.


To zwierze płochliwe, zwykle nieśmiałe i wycofane, w marcu emanuje wiosenną energią z powodu rozpoczynającego się sezonu godowego.
 
alt

Zające osiągają ogromne prędkości, dlatego niełatwo go spotkać na łonie natury, ale to właśnie w marcu z powodu sezonu godowego zające chętnie zamieniają wyścigi na boks. Żeńskie osobniki odrzucają zaloty samców i boksują swoich potencjalnych partnerów. Jeśli już napotkamy walczące zające to właśnie w marcu możemy podziwiać w całej okazałości te spektakle, bo dzięki wczesnej wiośnie łąki jeszcze budzą się do życia i ich roślinność jest jeszcze niska.
 
alt
Zając ma również silną symbolikę związaną z wiosną – to właśnie od bogini świtu Eostre, której świętym zwierzęciem był właśnie zając, wziął nazwę pogański festiwal wiosennej równonocy.
 
alt
 
alt

W naszej kulturze zające zajmują szczególne miejsce w czasie Wielkanocy.

Jeśli w marcu nie uda ci się spotkać wiosennego zająca, nic straconego - możesz sam ozdobić swój ogród tym wyjątkowym zwierzakiem.

alt
alt

Zając szarak to prawdziwy atleta wśród zwierząt polnych – osiąga prędkości nawet do 64 km/h.
alt
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu