wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Łąki kwietne
Chmura tagów

Łąki kwietne

Data dodania: 26-02-2023
altŁąki dzikich kwiatów to szczególne miejsca w naturze, które bogato przepełnione są kolorami i zapachami. Nasze emocje i marzenia uwalniają się zawsze, gdy spacerujemy po tętniącej życiem kolorowej łące.


Dzięki łąkom kwietnym widzimy feerię barw i kolorów kwiatów i traw; słyszymy brzęczenie trzmiela lub szelest myszy polnej, trzepot skrzydeł motyla, gdy przelatuje z kwiatka na kwiatek, aby zebrać nektar; czujemy słodycz dzikiego fiołka i zapach ziemi... Te dziko rosnące łąki są żywym miejscem żerowania i gniazdowania wielu rodzajów owadów, ptaków i małych zwierząt, a nam gwarantują niezwykle miłe doznania.
alt

Dzikie kwiaty są również wyjątkowe, ponieważ niektóre z nich mają właściwości lecznicze i były używane przez ludzi od wieków. Polska wieś, niegdyś pełna łąk o wspaniałej różnorodności, roślin, ziół i kwiatów to klasyczny sielankowy obraz. Żyły wśród nich motyle, owady, ptactwo i inne dzikie zwierzęta. Niestety na przestrzeni lat, a szczególnie od momentu I i II wojny światowej liczba tego typu łąk systematycznie maleje. Wynika to głównie z dominującej roli rolnictwa, gdyż rozległe obszary zostały wycięte i przeznaczone pod uprawy, wypas zwierząt, a wiele dzikich kwiatów jest obecnie zagrożonych wyginięciem.
alt

Polne kwiaty są bardzo ważne, ponieważ pomagają w utrzymaniu zdrowego ekosystemu. Jako rośliny zapylające, pomagają w utrzymaniu kurczących się populacji pszczół i innych owadów, których rozpaczliwie potrzeba naszemu ekosystemowi. Jeśli zaplanujemy we własnym ogrodzie łąkę kwietną, przyciagnie ona pożyteczne owady, które żywią się polnymi kwiatami i zamieszkają w pobliżu. Z kolei owady te pomogą w zapyleniu nie tylko dużych upraw, ale przede wszystkim naszych przydomowych drzewek owocowych i krzaków, abyśmy mogli cieszyć się ich owocami. Poza tym owady stanowią pożywienie dla innych dzikich zwierząt. Niektóre miasta, takie jak na przykład Kraków, zainicjowały wspaniałą akcję i zaczęły siać łąki kwietne w środkowych zielonych pasach jezdni, na poboczach dróg, w parkach oraz na pustych polach i parcelach. Więcej na tematy tej potrzebnej inicjatywy na stronie: https://laka.org.pl/laka-kwietna/krakow/
alt
 

Korzyści z uprawy łąki kwietnej we własnym ogrodzie

Łąka to nie tylko cudowne miejsce dla środowiska, ale także czyste piękno, które może emocjonalnie przenieść nas z powrotem do przyjemnych wspomnień z dzieciństwa - pikników i czasu spędzonego na polnych łąkach, łagodząc przy tym stres związany z siedzeniem w pracy i za kierownicą podczas dłużących się korków. Dlatego wspaniałym pomysłem będzie wysianie łąki z polnych kwiatów we własnym ogrodzie jako alternatywy dla trawnika. Sadzenie dzikich kwiatów pozwala stworzyć ekologiczny obszar, który przyciągnie ptaki i zapylacze, takie jak pszczoły, motyle i inne owady. Nie tylko pomaga naszemu ekosystemowi, ale kolorowe, majestatyczne kwiaty i trawy są atrakcyjnym elementem każdego ogrodu, który dzięki temu utrzyma się przez wiele miesięcy. Korzyści z uprawy polnych kwiatów w Twoim ogrodzie jest wiele, najważniejsze z nich to:

- uprawa łatwa w utrzymaniu,

- wymaga niewielkiego nakładu sił i środków,

- przyciąga motyle i inne pożyteczne owady,

- w stosunku do zwykłego trawnika nie wymaga dużej ilości podlewania i nawożenia,

- zdecydowanie lepiej niż zwykły trawnik znosi suszę i upalne dni, których z roku na rok jest coraz więcej,

- sprawdza się nawet na trudnym podłożu i ubogich glebach,

- jest opcją zachowania naturalnego ekosystemu, która jest dobra dla Ciebie i Twojej rodziny,

- pomaga w zapylaniu drzewek, roślin owocowych i warzyw,

- dostarcza nasion i owadów dla dzikich zwierząt, przyciąga je,

- zapewnia kontrolę erozji oraz pomaga w zarządzaniu i filtrowaniu wody burzowej,

- jest pięknem samym w sobie, cieszy kolorami i wyjątkowym zapachem.
 

W przeciwieństwie do innych roślin, polne kwiaty wymagają znacznie mniej wody i nawozu, co oznacza minimalne koszty i wysiłek. Dodatkowo wieloletnie hodowanie takiej łąki oznacza również długotrwałe rezultaty, które będą powracać rok po roku. Polne kwiaty są pożyteczne również dlatego, że można je stosować w tych częściach ogrodu, które są trudne w uprawie - np. ze względu na zbyt suchy grunt, strome nachylenie terenu czy ubogą glebę. Polne kwiaty w naturalny sposób przystosowały się do trudnych sytuacji, aby przetrwać.

alt
 

Dla tych z Was, którzy lubią uprawiać własne owoce i warzywa, szczególnie powinno zależeć na łące kwietnej w swoim ogrodzie. Wiele naszych ulubionych owoców, warzyw, a nawet orzechów opiera się na zapylaniu przez owady. Polne kwiaty przyciągają owady zapylające jak magnes! Na przykład popularne truskawki, maliny, wiśnie i jabłka muszą być zapylane przez owady, aby uzyskać dobre owocowanie. To gwarancja zdrowych i soczystych produktów. Polne kwiaty utrzymują również zdrową populację robaków, co również ma ogromne znaczenie przy uprawie owoców i warzyw.

Nie każdy wie, że dzikie kwiaty dostarczają nasion, owadów i innego pożywienia dla dzikich zwierząt. Na polach uprawnych i lasach polne kwiaty zapewniają również kontrolę erozji oraz pomagają w zarządzaniu i filtrowaniu wody burzowej. Ich systemy korzeniowe tworzą naturalny system filtracji wód gruntowych i zmniejszają skutki suszy.

Staranny wybór nasion

Sprzedawcy nasion oferują mieszanki dzikich kwiatów i traw odpowiednie dla różnych rodzajów gleb i ich umiejscowienia. Starannie więc należy dobrać taką kombinację, która pasuje do lokalnych warunków i obszaru, na którym będzie wysiana. Nie trzeba tworzyć całej łąki od nowa, można na przykład zamienić tylko część trawnika lub starej rabaty kwiatowej na nową łąkę z kwiatami polnymi. Pamiętać należy, że musi to być miejsce otwarte i słoneczne, ale teren nie musi być idealny, świetnie sprawdzi się zarówno na obszarze płaskim bądź pochyłym. Oczywiście większe wrażenia i piękno uzyskamy, jeśli przeznaczymy pod łąkę kwietną większy obszar.
 

alt
 
alt

Starajmy się zdobyć nasiona polskiego pochodzenia. Są firmy, które specjalizują się w dostarczaniu nasion i świetnie instruują jak stworzyć łąkę kwiatową w swoim ogrodzie. Jedną z nich są Łąki Kwiatowe https://lakikwiatowe.pl/.

Mają do wyboru różne rodzaje i kombinacje kwiatów łąkowych. 
 

alt
alt

Już niedługo wiosna i lato - a w miesiącach ciepłych wszyscy z niecierpliwością czekamy na dni spędzane w ogrodzie - w otoczeniu świeżo skoszonej trawy i mnóstwa kolorowych pachnących kwiatów. Często kwiaty w naszym ogrodzie wymagają wiele czasu i pielęgnacji. Polne kwiaty mogą być fantastyczną alternatywą, pozwolą zachować żywy wygląd ogrodu, a jednocześnie obniżyć koszty i poprawić stan środowiska.

Zapylacze

Polne kwiaty są również przydatne ze względu na ich rolę w procesie zapylania. Pomagają wspierać zmniejszające się populacje pszczół. Wiele odmian roślin uprawnych ma wadliwe organy wytwarzające pyłek i nektar, co więc za tym idzie może blokować wejście zapylaczy - jest to szkodliwe dla ekosystemu. Nie myśl o rodzinie pszczół jako o szkodnikach w swoim ogrodzie, raczej usiądź wygodnie i obserwuj ich mozolną pożyteczną pracę. Zaobserwuj fascynujące zachowanie w sposobie, w jaki stymulują komory pyłkowe kwiatów, aby zwiększyć uwalnianie pyłku - jest to proces zwany zapylaniem lub sonikacją, którego młode pszczoły i trzmiele muszą się nauczyć. Chwytają narządy pyłku, a następnie szybko poruszają mięśniami skrzydeł, aby wytworzyć wibrację o znacznie wyższej i głośniejszej częstotliwości niż podczas lotu. Stworzenie odpowiedniej wibracji stymuluje uwalnianie pyłku.

Niektóre kwitnące gatunki są szczególnie podatne na zapylanie przez przeczoły, na przykład kwiaty ziemniaków i pomidorów. Uprawa naturalnego ogrodu jest więc nie tylko korzystna dla środowiska, ale także relaksująca i tania w pielęgnacji. Dodatkowo, gdy rośnie i rozwija się z dnia na dzień, będziesz mieć więcej czasu na siedzenie i radość z oglądania i uczenia się z fascynujących działań przyrody wokół. Twoja łąka będzie ewoluować z roku na rok, przy czym niektóre gatunki na początku silnie się rozwiną, a inne przeminą. Trzmiele, pszczoły i motyle zaczną regularnie odwiedzać Twoją łąkę, tak jak koniki polne i jaszczurki. Ptaki będą tam żerować, a przy odrobinie szczęścia także nietoperze będą chętne na swe przeloty.

Łąka kwietna może stać się jedną z najbardziej tętniących życiem części Twojego ogrodu - dlatego właśnie teraz, wczesną wiosną, warto zaplanować ją w swej przydomowej oazie!
 

alt
 

Źródła:

https://www.houseandgarden.co.uk/article/should-we-be-cutting-our-lawns?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_campaign=SocialFlow&fbclid=IwAR0_UgWgNieDVta2binB2xxnm5HYsS4DtJsMR6yAdF7NIigH8tSo2vyHDOI

https://laka.org.pl/laka-kwietna/krakow/

https://zzm.krakow.pl/zielone-innowacje.html

https://lakikwiatowe.pl/?fbclid=IwAR275S9AS9sxKhnkMhEU3RKqkCCAX9qTq_v9Wg_Qmgk9oEZavTvZpUzXlBw


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu