wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jeż
Chmura tagów

Jeż

Data dodania: 26-02-2023
altJeż, sympatyczne małe zwierzę pokryte kolcami jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków naszego klimatu i ulubieńcem zarówno małych jak i dużych. Uwiecznione w licznych opowieściach i bajkach dla dzieci, jest równie popularne wśród motywów dekoracji ogrodowych.


Ozdoby związane z jeżami, wykonane z rozmaitych materiałów od drewna po metal niewątpliwie upiększają ogrody i dodają im bajkowego klimatu.
alt
 

Ponieważ jeże kojarzone są ze słodkim temperamentem, są ulubieńcami wielu. Są częstym widokiem w parkach i ogrodach, ponieważ liczne tam krzewy i żywopłoty zapewniają im idealną ucieczkę i schronienie w ciągu dnia. Zaś bogate w owady trawniki i kwietniki gwarantują im doskonałe pożywienie o zmierzchu. Jeże jedzą wszelkiego rodzaju bezkręgowce, a także płazy, ptasie jaja i wszystko inne, co napotkają na swojej drodze. Ich przysmakami bywają również duże, chrupiące chrząszcze, dżdżownice czy ślimaki, co czyni ich najlepszym przyjacielem każdego ogrodnika. Ich słaby wzrok sprawił, że rozwinęły się u niego doskonale zmysły słuchu i węchu i na nich właśnie polega egzystując na co dzień.

Niestety niegdyś bardzo pospolity w naszych rejonach jeż jest obecnie zagrożony - przez rozwój miast i rejonów przemysłowych traci swoje naturalne siedliska.

 

alt
 

Nasze ogrody mogą zapewnić przestrzeń dla tego typu dzikich zwierząt. Poprzez ogrodnictwo możemy więc zagwarantować przyjazny dla nich dom i cieszyć się bliskim sąsiedztwem takich kolczastych przyjaciół. Z pewnością odwdzięczą się zjadając niechciane ogrodowe szkodniki takie, jak np. ślimaki, co wyeliminuje potrzebę stosowania środków owadobójczych. Jeśli spotkasz w swoim ogrodzie jeża, możesz wspomóc go odkładając dla niego nieco karmy dla kotów i pozostawiając kupkę z liści, gdzie będzie mógł znaleźć schronienie i hibernować przez okres zimowy. Pamiętaj, zanim rozpalisz ognisko, zawsze najpierw sprawdź stos liści, czy nie ukrył się w nim ten mały sympatyczny zwierz.

 

alt

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, dekoracje ogrodowe z motywem jeża znaleźć można w dziale Sklep, wpisując frazę "jeż" w pole "szukaj".

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu