wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jak wykorzystać stary kominek
Chmura tagów

Jak wykorzystać stary kominek

Data dodania: 26-02-2023
altTwój ukochany kominek gliniany uległ uszkodzeniu i nie można w nim już palić? Zamiast go wyrzucać, bo jest stary, popękany, czy połamany, daj mu nowe życie! Możesz zamienić go w ozdobę swojego ogrodu, równie efektowną, co nowy kominek.


Stare kominki, które nie nadają się już do użytku, prezentują się idealnie jako donice lub dekoracje tarasu i patio. Poniżej kilka fenomenalnych pomysłów na ich drugie życie!
Twój ukochany kominek gliniany uległ uszkodzeniu i nie można w nim już palić? Zamiast go wyrzucać, bo jest stary, popękany, czy połamany, daj mu nowe życie! Możesz zamienić go w ozdobę swojego ogrodu, równie efektowną, co nowy kominek. Stare kominki, które nie nadają się już do użytku, prezentują się idealnie jako donice lub dekoracje tarasu i patio. Poniżej kilka fenomenalnych pomysłów na ich drugie życie!

altalt
 

Jedną z najbardziej popularnych transformacji, które można zrobić samemu, jest przekształcenie go w doniczkę i zmiana koloru glinianego piecyka. Idealna będzie do tego farba w sprayu dla ekspresowej metamorfozy lub w puszce – wystarczy delikatnie przemalować go odpowiednim pędzlem. Do wyboru jest tak wiele ciekawych kolorów, że ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Możesz zmienić kominek malując go na jasny kolor, aby wyglądał jak wypalony słońcem południa wielki dzban na kwiaty, bądź na czarno, by wpasował się w nowoczesną minimalistyczną przestrzeń ogrodową. Wybrana barwa może być dopasowana do mebli ogrodowych stojących obok czy do koloru elewacji domu… lub wybierając inny ulubiony kolor, stanie się wyrazistym akcentem wśród wybujałej zieleni! Bądź kreatywny i pomaluj go tak, jak podpowiada ci wyobraźnia. Aby uzyskać artystyczny efekt, można udekorować jego powierzchnie konkretnymi wzorami i malunkami np., kwiatów, owadów czy tworząc plamy kolorów. Wiele ciekawych inspiracji czeka w internecie, wystarczy zagłębić się w temat. 

altalt

Kolejnym krokiem do „przywrócenie do życia” nieużywanego kominka jest dodanie do niego roślin. Donica z ciekawym kwiatkiem może zmieścić się na górze – w kominie. Z przodu zakryj otwór plastikiem, a następnie drucianą siatką, aby zatrzymać brud, by ziemia i nieczystości nie spływały przy podlewaniu lub deszczu po kominie po jego zewnętrznej stronie. Możesz zrobić też tzw. wieżę kwiatową. Wytnij szczeliny w plastiku i zasadź rośliny, najlepiej jednoroczne, umieść je przez otwory w siatce i szczeliny w plastiku, tak, by mogły swobodnie rosnąć.  

altalt

Innym sposobem ukwiecenia kominka jest umieszczenie na jego dnie ziemi i posadzenie wewnątrz ulubionych kwiatów, aby wyrastały przez dolny otwór i przez przewód kominowy. Rośliny pnące będą tu szczególnie się nadawać, ponieważ przylegają idealnie do glinianych ścian i świetnie owijają się wokół kształtu kominka. Zaskoczy cię, jak dobrze będą czuć się w glinianym „domu”, gdzie idealnie zachowają swoją wilgotność i nie będą narażone na przesuszenie podczas upalnych dni.

altalt

Nie chcesz obsadzać starego kominka glinianego roślinami? To żaden problem! Może on nadal udawać, że pali się w nim ogień – wystarczy, że oczyścisz go i umieścisz wewnątrz świece, najlepiej kilka grubych świec. Stworzysz w ten sposób niejako latarnię kominkową, a bajkowe światło wieczorem bijące od niego, oświetli rośliny ogrodowe wokół lub da miłe wrażenie ciepłego blasku ognia na tarasie w podczas biesiadowania.

alt


To nie wszystkie pomysły na wykorzystanie zepsutego piecyka glinianego. Kąpielisko dla ptaków to kolejny nieoczywisty sposób na jego recykling! Odwróć pokrywkę do góry nogami lub użyj pękniętej części i napełnij ją świeżą wodą, aby ptaki mogły się w niej pluskać. Można nawet połączyć kąpiel dla ptaków z doniczką, ale nie zapomnij podlewać roślin, jeśli deszcz nie może ”wejść” przez komin.

Jak podobają Wam się nasze pomysły? Który z nich okaże się najlepszy dla waszego starego glinianego kominka? Najlepsze dekoracje ogrodowe to te, stworzone przez nas samych! 

 

alt

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu